Zgodnie z polskim prawem każdy zarejestrowany pojazd, w tym motor podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Jego brak zaś skutkuje obciążeniem karą finansową UFG. O czym trzeba pamiętać, aby uniknąć tej kary?
Ile wynosi kara za brak OC na motor?
Karę za brak ubezpieczenia OC przyznaje UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jej wysokość zależy zaś od trzech czynników:
- Poziomu kar ustalonego na dany rok
- Rodzaju pojazdu
- Ilości dni bez ważnego ubezpieczenia
Poziom kar jest ustalany na podstawie obowiązującej w danym czasie płacy minimalnej. W przypadku motorów jej wysokość może wynieść równowartość 33,3 procent wartości minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2018 roku brak ubezpieczenia OC motoru do trzech dni oznacza karę w wysokości 140 złotych. W przypadku braku OC od 4, do 14 dni, kara wynosi już 350 złotych. Kiedy zaś motor pozostanie bez tego ubezpieczenia ponad dwa tygodnie, to trzeba się liczyć z karą wynoszącą ponad 700 złotych.
Jak uniknąć kary UFG?
Uniknięcie kary za brak OC nie jest trudne, wymaga jednak czujności i znajomości przepisów. Trzeba po prostu unikać braku tego ubezpieczenia przez nawet jeden dzień. Co do zasady OC na pojazdy przedłuża się automatycznie, jednak od tej reguły są wyjątki, a np. OC zbywcy nie wznawia się automatycznie. Dlatego też kwestii OC trzeba poświęcić szczególną uwagę wtedy, kiedy nabywa się motor na rynku wtórnym, ale także i pierwotnym. Warto o tym pamiętać, ponieważ nawet jeden dzień bez ubezpieczenia oznacza karę, która może być wyższa niż cena za całoroczne ubezpieczenie. W dobie zaawansowanej technologii sprawdzenie, czy dany pojazd nie ma ważnego ubezpieczenia jest proste, nie warto więc liczyć na przeoczenie ze strony UFG.
Niektórzy swojego motoru używają wyłączie podczas dobrej pogody, a np. w czasie później jesieni i całej zimy trzymają go w garażu. Należy mieć jednak świadomość, że co do zasady, każdy zarejestrowany w Polsce pojazd musi mieć ważne ubezpieczenie OC przez cały rok. Jeśli więc nawet motor pozostaje nieużywany przez kilka miesięcy albo i dłużej, to i tak podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu OC.
Kara od UFG to nie wszystko
Ukaranie przez UFG to nie jedyna konsekwencja braku ważnego OC. Brak tego ubezpieczenia może bowiem poskutkować jeszcze bardziej dotkliwymi konsekwencjami. W razie kontroli policyjnej pojazd może być w takim przypadku odholowany na koszt właściciela. Dużo gorzej, gdy spowoduje się szkodę nieubezpieczonym motorem. Wtedy to, osoba niemająca ważnego ubezpieczenia, będzie zobligowana do naprawienia szkody z własnej kieszeni. W skrajnych wypadkach mogą być to zaś kwoty liczone w dziesiątkach tysięcy złotych, a nawet większe.