Motoryzacja zawsze była niezwykle popularną dziedziną wywołującą adrenalinę. Ludzie zawsze pragneli przekraczania nowych granic w każdym aspekcie życia. Pojazdy motorowe pozwoliły na regularne łamanie bariery prędkości.
Motocykl okazał się idealnym narzędziem zaspokajającym potrzebę szybkości w sposób bardziej immersyjny niż samochód, gdyż jeździec całym ciałem odczuwa opór powietrza i wszelkie drgania przeniesione z nawierzchni. Pojazd rozwija ogromne prędkości w krótkim czasie dzięki bardzo dobremu stosunkowi wagi do mocy silnika. Okazuje się, że idealnie nadaje się także do poruszania po trudnym terenie. Tak właśnie powstał motocross.
Czym jest motocross?
Motocross to wyścigi po specjalnych torach o nieregularnych kształtach. Nawierzchnią najczęściej jest piach, glina i bardzo często błoto. Zawodnicy poruszają się na specjalnych motocyklach przystosowanych wyłącznie do tego typu zawodów. Poruszanie się crossem po zwykłych drogach jest zabronione, ponieważ maszyny te nie mają homologowanych części.
Zawody tego typu wymagają od uczestników ponadprzeciętnych umiejętności opanowania pojazdu w trudnych warunkach. Oprócz dużych prędkości dochodzą tutaj dodatkowe czynniki takie jak:
• wzniesienia
• skoki
• błoto mające niekiedy głębokość kilkudziesięciu centymetrów
• woda.
W wyścigach motocrossowych najczęściej bierze udział 40 zawodników, którzy ścigają się na przygotowanym torze przez około 30 minut.
Różnice pomiędzy motocyklem cross a drogowym
Cross ze względu na przeznaczenie jazdy w specyficznych warunkach nie nadaje się do jazdy po drogach. Jego poszczególne komponenty są stworzone ściśle pod kątem ekstremalnych warunków. W celu spełnienia wymogów bezpieczeństwa i usprawnienia jazdy po bezdrożach, zastosowano całkowicie inne zawieszenie, a także skrzynię biegów, która posiada inne stopniowanie biegów. Tłumik crossa nie spełnia wymagań dotyczących głośności. W przeciwieństwie do motocykli szosowych opony na jednoślad terenowy mają bardzo wysoki bieżnik.
Często crossy są mylone z motocyklami enduro. Oba nadają się do jazdy terenowej, jednak enduro można umieścić pomiędzy motocyklem szosowym, a terenowym. Dlatego można nim wjechać na ścieżki leśne, czy pola, a także na jezdnię, lecz nie poradzi sobie w ekstremalnych warunkach. Jest o wiele cięższy, co sprawia, że nie radzi sobie tak dobrze z dużymi wzniesieniami i podmokłym gruntem.
Bezpieczeństwo
Jazda po trasach, które z założenia mają być trudne bywa bardzo niebezpieczna. Przewrotki i kolizje są nieodłącznym elementem tego sportu. Dlatego stosuje się najwyższej jakości środki ostrożności, by zawodnik w czasie ewentualnego upadku był chroniony przez mocny materiał, który przyjmie na siebie siłę uderzenia i odpowiednio ją rozłoży.
Wysokiej jakości buty cross, kurtka spodnie, kask, rękawice i dodatkowe ochraniacze, mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Jednak jeśli chodzi o życie ta cena nie powinna odstraszać żadnego pasjonata poruszania się po ekstremalnych torach.
Pasja
W Polsce nie brakuje amatorów motocrossu. Z roku na rok popularność crossów rośnie. Praktycznie w każdej miejscowości jest jakaś grupa pasjonatów regularnie wybierających się na prywatne tory lub po prostu do lasu lub na pola. Zanim ktokolwiek postanowi spróbować swoich sił w tego typu zawodach, powinien dokładnie obeznać się z tematem, gdyż nie jest to sport dla każdego, a ktoś kto chce się tylko sprawdzić, powinien dać sobie spokój, ponieważ może narazić się na poważne kontuzje.